ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

نقش انسولین در تولید شیرمادر براساس پژوهش های جدید

برگرفته از : 1- وب سایت مرکز طبی کودکان دانشگاه سین سیناتی  2- وب سایت Daily Science

ترجمه : دکتر مینو طالب زاده- پزشک انجمن علمی ترویج تغذیه با شیرمادر

منتشرشده در فصلنامه شیرمادر - شماره 59 و 60 ، پاییز و زمستان 93

 هورمون انسولین که از غده لوزالمعده ترشح می شود در تنظیم قند خون نقش دارد. بیماری دیابت به علت نقص در ترشح انسولين یا اختلال عملكرد انسولين و يا هر دو، ايجاد مي گردد که در درازمدت می تواند منجر به آسیب دراعضای مختلف بدن به ويژه چشم ها ، كليه ها ، اعصاب ، قلب و عروق و پاها شود. علاوه بر این با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و مادر باردار می‌تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل دیابت در طی دوران بارداری ضرورت دارد .

 

به خصوص که در تحقیقات علمی جدید ثابت شده که مبتلایان به " دیابت قبل ازحاملگی " و " دیابت حاملگی " کمتر احتمال دارد که شیردهی را شروع کرده و ادامه بدهند . 30% زنانی که قبل از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند بیماری خود و داروهای مصرفی را عامل اصلی عدم موفقیت در شیردهی می دانند. دراین راستا محققین معتقدند که ابتلا مادران به بیماری و مصرف داروها براتخاذ تصمیم مادر به شیردهی تأثیر می گذارد . در صورتی که شیر دادن از طریق ایجاد حساسیت به انسولین ، تحمل به گلوکز را در مادر تقویت کرده و در کنترل بیماری نقش دارد.

به علاوه ، شیرخواران متولد شده از مادران مبتلا به دیابت ، بیشتر احتمال دارد بلافاصله بعد از تولد دچار افت قند خون شوند . دردرازمدت نیز احتمال چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 در آنان بیشتر است . در حالی که تغذیه با شیرمادر به کاهش احتمال ابتلای آنان کمک می کند . بنابراین آموزش دوران بارداری در مورد مخاطراتی که این شیرخواران را تهدید می کند ، همچنین آموزش در مورد چگونگی تأثیر تغذیه با شیرمادر بر کاهش این مخاطرات ضروری به نظر می رسد چرا که تمایل به شیردادن غالبا" قوی ترین مقدمه برای شروع شیردهی است . در این راستا مشاورین شیردهی منبعی بی همتا برای حمایت از مادران هستند.
البته توصیه به بهره بردن ازمزایای مشاوره شیردهی ، باعث نشده که محققین ازتوصیف و تحلیل نقش دیابت مادر در میزان موفقیت در شروع وتداوم شیردهی غافل بمانند . آنان عوامل متعددی را درزمینه دیابت مادر مقایسه کرده اند - از جمله سن مادر ، درآمد خانواده و نژاد - تا اطمینان حاصل کنند که تفاوت دیده شده در آمار شروع و تداوم شیردهی را می توان به دیابت نسبت داد. بر اساس این تحقیقات زنان غیرمبتلا و زنان مبتلا به دیابت حاملگی با احتمال مشابهی شیردهی را شروع می کنند ، اما گروه دوم کمتر احتمال دارد که به شیردهی ادامه دهند. در مقایسه ، خانم هایی که قبل از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند ، کمتر از دو گروه فوق احتمال دارد که شیردهی را شروع کنند ،اما میزان تداوم آنان در شیردهی مشابه با مبتلایان به دیابت حاملگی است . محققین دریافتند در خانم هایی که قبل از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند میزان شروع و تداوم شیردهی آن ها از بقیه کمتر است . این خانم ها ، هم برای شروع شیردهی و هم برای تداوم بخشیدن به آن نیاز به حمایت های بیشتر دارند. در صورتی که خانم های مبتلا به دیابت حاملگی فقط برای تداوم شیردهی نیازمند حمایت بیشترهستند.

آیا مادران دیابتی درتولید شیر کافی برای تغذیه شیرخوار خود مشکل دارند ؟
یک پژوهش جدید که توسط دانشمندان مرکز طبی کودکان دانشگاه سین سیناتی و دانشگاه دیویس کالیفرنیا انجام شده بیانگر نقش انسولین در تولید موفقیت آمیز شیرمادر است .این تحقیق برای اولین بار چگونگی حساس شدن شدید غدد شیری انسان به انسولین در طی دوره شیردهی را توصیف می کند. بنا به گفته خانم دکتر لوری نومسن ریورز (مشاور بین المللی شیردهی ( IBCLC) و سرپرست پژوهشگران مرکز طبی کودکان دانشگاه سین سیناتی)، محققین از جدید ترین تکنولوژی تعیین توالی ژن های سازنده مولکول RNA  برای آشکارسازی جزئیات دقیق فرآیندی که برای تولید شیر در غدد پستان به کار می رود استفاده کرده اند.
تحقیقات قبلی ریورز ثابت کرده بود که در مادرانی که یافته هایی حاکی از متابولیسم پایین گلوکز را دارند – مانند اضافه وزن ، سن بالا و داشتن نوزادی با وزن بالا – زمان بیشتری طول می کشد تا شیر جریان پیدا کند . این یافته بیانگر نقش انسولین در غدد شیری بود. تحقیقات جدید او چگونگی حساس شدن غدد پستان نسبت به انسولین در طی دوره شیردهی را نشان داده است . برای مدت زمان طولانی تصور نمی شد که انسولین نقش مستقیمی در تنظیم سلول های شیرساز پستان داشته باشد . اما امروزه دانشمندان معتقدند که انسولین عملکردی بیش از تسهیل جذب قند دارد و در طی تبدیل پستان به یک کارخانه تولید شیر، یک تغییر شگرف در گیرنده های انسولین موجود در سلول های شیرساز و پیام های صادره از آن ، ایجاد می شود . نتیجه این تغییر، تولید شیرمادر است که حاوی مقادیر زیاد پروتئین ، چربی و کربوهیدرات است.
خانم دکتر ریورز و همکارانش برای به دست آوردن *RNA های موجود در غدد پستان ، از نمونه های شیر انسان استفاده کردند . آن ها سپس بر اساس تکنولوژی تعیین توالی ژن های سازنده RNA ، مجموعه ای از ژن های موجود در سلول های شیرسازغدد شیری را بررسی کرده و دریافتند که فعال و غیرفعال شدن ژن ها به طرز هماهنگی در دوره گذار غدد شیری از مرحله تولید مقادیر کم آغوز** به مرحله تولید حجیم شیر رسیده رخ می دهد. برخی ژن ها ( به نام PTPRF ) ممکن است در ارتباط مقاومت به انسولین با تولید ناکافی شیر نقش داشته باشند . در موارد وجود مقاومت به انسولین ***،وقتی که انسولین به گیرنده هایش در سطح سلول های شیرساز متصل می شود ،پیام های مهار داخل سلولی صادرشده و تولید شیر دراین سلول ها کاهش می یابد .

نتایج فوق الذکر ، اساس تحقیقات آتی هستند که برعوامل فیزیولوژیک مشکل آفرین درتولید شیر مادر متمرکزخواهد بود . حال که محققین اهمیت پیام رسانی انسولین در غدد شیری را نشان داده اند ، در نظر دارند که مراحل بعدی تحقیقات بالینی خود را با داروهای مورد استفاده برای کنترل دیابت نوع 2 انجام دهند . با این روش مشخص خواهد شد که آیا درمان های دارویی ،عملکرد انسولین در غدد شیری و در نتیجه تولید شیر را ارتقاء می دهند یا خیر.
البته می دانیم که دارو تنها راه رفع اختلال عملکرد انسولین و سوخت و ساز گلوکز نبوده و تعدیل رژیم غذایی و ورزش مؤثرتر هستند . بنا براین شاید این عوامل نیز در بهبود تولید شیر در این مادران تأثیرگذار باشد.

---------------------------------------------------------------------- -----------------------------
*RNA ها مولکول های زنجیره ای هستند که دربردارندۀ دستورالعمل پروتئین سازی بوده و درزمان مناسب رونوشت برداری می شوند .
** آغوز که حاوی مواد ایمنی بخش است در روز اول تولد تولید شده و متعاقب آن مرحله دوم شیر سازی با حجم زیاد آغاز می شود.
*** Insulin Resistance