ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

12) مادر و پدر گرامی آیا می دانید؟ (4)

• امروزه منابع علمی جهان و پزشکان توصیه می کنند اگر شیرخواری شیرمادر می خورد، نیاز به شیر کمکی داشته باشد، بهترین شیر کمکی شیر دوشیده شده خود مادر است در غیر این صورت از شیرمادران دیگر (شیر های اهدایی پاستوریزه شده) استفاده کنند زیرا شیر انسان به لحاظ ارزش تغذیه ای، ایمونولوژیکی و عاطفی ایده آل و بهترین است.
• برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله بعد از زایمان، تسهیل کننده تغذیه زودرس و تغذیه انحصاری و طولانی مدّت از پستان مادر است و مطالعات زیادی این موضوع را به اثبات رسانده اند. بنابراین تماس پوست با پوست مادر و نوزاد به مدّت طولانی و بدون انقطاع بلافاصله بعد از زایمان، باید به عنوان یک کلید استراتژیک برای ارتقاء تغذیه انحصاری از پستان مادر باشد.
نوزادان پره ترم به دلیل کوتاه بودن دوره های هوشیاری و بیداری، کامل نبودن مهارت های حرکتی عضلات دهان و ضعف فشار مکش داخل دهانی، عدم تکامل سیکل"مکش، بلع، تنفس"، توان درست مکیدن و دریافت شیر از پستان را ندارند.
اگر نوزادان late-preterm (متولّد شده در هفته های 36-34 داخل رحمی) نتوانند هر بارحداقل به مدّت 15 دقیقه و به دفعات 8تا 10 بار در 24 ساعت به طور موثّر شیر بخورند مادر باید اقدام به دوشیدن شیر با شیردوش بیمارستانی کند تا از تحریک منظم و موثّر پستان و تخلیه پستان اطمینان حاصل شود. هدف اصلی در طی دو هفته اوّل زندگی که دوره بسیار بحرانی است، آن است که مادر شیر کافی تولید کند و نوزاد به طور کافی و ترجیحاً به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شود.
• تحریکات ناخوشایند مانند: درد، استرس و خجالت کشیدن رفلکس جهش شیر را مهار نموده در نتیجه حجم شیر دریافتی شیرخوار کاهش می یابد.
• وقتی پستان مادر به شیر می آید(لاکتوژنز 2) تکرّر شیردهی و برداشت موثّر شیر، قوی ترین تعیین کننده حجم شیر در هر پستان است.
• شروع تولید فراوان شیر بین روز دوم و سوم بعد از زایمان، یک مرحله حیاتی و حسّاس در شیرسازی است که طی آن با افزایش چشمگیر حجم شیر، غلظت اجزای شیر نیز سریعاً تغییر می کند. احساس مادر از به شیر آمدن، با بزرگ شدن پستان، پر شدن و سفت شدن آن و نشت کلستروم همراه است. حجم شیر مصرفی نوزاد رسیده به سرعت بین ساعت 96-36 پس از زایمان افزایش می یابد و در یک ماهگی د رحد 800-750 سی سی در 24 ساعت رسیده و ثابت می ماند.

• در طی شش ماه اوّل عمر، به منظور کاهش احتمال آلرژی، تجویز قطره ویتامین (A+D) بر مولتی ویتامین ارجح است.
• از پایان 6 ماهگی به بعد، هر روز علاوه بر دادن یک میلی لیتر از مولتی ویتامین باید از قطره آهن به میزان یک میلی لیتر نیز استفاده نمود تا نیاز شیرخوار به آهن تأمین شود.
• برای همه کودکان، تجویز قطره آهن و قطرهA+D و یا مولتی ویتامین باید تا پایان دو سالگی ادامه داشته باشد و هرگز نباید به دلیل عدم تمایل شیرخوار و یا احتمال سیاه شدن دندان های او، از دادن قطره آهن به او صرف نظر نمود و در صورت عدم تمایل کودک به خوردن مولتی ویتامین، قطره A+D توصیه می شود.
• ذخیره آهن شیرخواری که به موقع متولد شده تقریباًحوالی 6ماهگی به حداقل می رسد لذا دادن آهن، از این سن اجباری است زیرا اگر کودک از طریق غذای کمکی و قطره آهن، آهن مورد نیاز خود را دریافت نکند ممکن است به کم خونی مبتلا شود.
• مادر و شیرخوار در سال اوّل تولّد(یک تن واحد) هستند و سلامت و بیماری هر یک بر دیگری اثر می گذارد لذا فراموش نکنیم که رژیم های غذایی سخت به مادر، بر سلامت او و توان شیردهی اش اثر منفی خواهد گذاشت.