ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

مزایای شیردادن برای مادر

برگرفته از کتاب شیرمادر

ازانتشارات انجمن ترویج تغذیه با شیرمادر

* جمع شدن رحم پس از زایمان ، با شروع اولین تغذیه با شیرمادر و نیز برگشت رحم به اندازه طبیعی در مادرانی که نوزادشان را با شیرخود تغذیه می کنند ، سریع تر است. 

* تغذیه انحصاری و مکرر شیرخوار با شیرمادر در طول شب و روز، موجب می شود که عادت ماهیانه مادر دیرتر شروع شود که خود باعث کاهش از دست رفتن خون و نهایتا" مانع کم خونی مادر می شود همچنین امکان تخمک گذاری مادر به تعویق می افتد که این امر احتمال حاملگی های زودرس را کاهش می دهد. استفاده از شیرکمکی و یا سایر موادغذایی قبل از پایان 6 ماهگی و مصرف آب یا آب قند و حتی پستانک می تواند به این ویژگی مهم شیرمادر لطمه بزند.
* تماس پوست با پوست شیرخوار و مادر بلافاصله پس از تولد و شروع تغذیه با شیرمادر از همان ساعت اول زندگی و ادامه تغذیه با شیرمادر و تماس های مکرر کودک با بدن مادر در جریان شیردهی، موجب احساس آرامش و تحکیم پیوند عاطفی بین مادر و شیرخوار شده و رضایت حاصل از این تماس، حتی در مادرانی که به دلایل موجه پزشکی سزارین شده اند، سبب بهتر شدن وضع روحی و عاطفی آنان می گردد.
* مادرانی که خود فرزندشان را شیر می دهند به دلیل ترشح هورمون اکسی توسین ( هورمون عشق ) ، از امنیت خاطر و شادابی بیشتری برخوردارند وکمتر افسرده می شوند.از طرف دیگر چون از چربی ذخیره شده دوران بارداری، برای تولید شیر استفاده می کنند، زودتر وزن اضافی خود را از دست داده و پستان ها و اندامشان نیز به همین دلیل سریع تر به حالت طبیعی قبل از بارداری برمی گردد. (برای تولید شیر ، مادر روزانه 500 کیلوکالری انرژی مصرف می کند این مقدار از دست دادن انرژی ، معادل نیم ساعت پیاده روی در سربالایی و یا حداقل 30 بار رفت و برگشت در یک استخر است. )
* احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان، سرطان دهانه رحم ، شکستگی لگن و پوکی استخوان در سنین بالاتر، دیابت ، آرتریت روماتوئید و عود یا تشدید بیماری مولتیپل اسکلروزیس (M.S) ، چاقی و یا افزایش چربی های خون در مادرانی که خود به فرزندشان شیر می دهند بسیار کمتر است.مشاهده شده با افزایش طول مدت شیردهی نیز این اثرات مفید برای مادر بیشتر می شود به طوری که برای هر سال شیردادن ،خطر سرطان پستان 4.3 % کاهش می یابد و کاهش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید برای یک سال شیردهی20% و برای دو سال شیردهی50% ذکر شده است .