ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بیانیه مشترک انجمن های علمی آسم و آلرژی ایران، گوارش و کبد کودکان ایران، ترویج تغذیه با شیرمادرایران و پزشکان کودکان ایران در ارتباط با آلرژی غذایی شیرخوارانی که با شیرمادر تغذیه می شوند

 تهیه شده در آبان ماه 1393

مقدمه :
امروزه آلرژی غذایی همانند سایر آلرژی ها به یک مشکل در حال رشد بهداشتی درمانی تبدیل شده است . آلرژی غذایی عبارت است از یک واکنش ناخواسته ایمونولوژیک و اختصاصی نسبت به ماده غذایی خاص که در تکرار استفاده از آن ماده تجدید می شود ،

 

شیوع رو به افزایش و برخی تظاهرات آلرژی غذایی مانند مشاهده رگه های خون در مدفوع و تظاهرات پوستی شیرخوار و کودک سبب نگرانی پزشکان و خانواده ها و منجر به افراط و تفریط در تشخیص ، آزمایش های درخواستی و اقدامات درمانی شده است . تجویز رژیم های غذایی محدود کننده و سخت برای کودکان و خانواده ها و نتیجتا" تحمیل هزینه های مادی ، روحی و روانی قابل توجه برایشان باعث بر هم خوردن آرامش و کیفیت زندگی ایشان و حتی بروز اختلالات رشد و نمو کودک می شود .
بیانیه زیر به منظور گامی در جهت روشنگری و کمک به مدیریت بهتر مشکل آلرژی غذایی در کودکان از جانب انجمن های علمی آسم و آلرژی ایران، گوارش و کبد کودکان، ترویج تغذیه با شیرمادر و پزشکان کودکان ایران ، تهیه و تنظیم شده است .

1) تشخیص درست آلرژی غذایی بسیار مهم است لذا هر ضایعه پوستی ، بی قراری یا استفراغ شیرخوار را نباید به حساب آلرژی غذایی گذاشت.
2) استفراغ و برگشت شیر در سنین زیر سه ماه بسیار شایع و غالبا" طبیعی است و اگر وزن گرفتن شیرخوار مناسب باشد نیازی به مداخلات تشخیصی (سونوگرافی) و درمانی ندارد ولی اگر استفراغ ها مکرر و موجب بی قراری ، علائم تنفسی و اختلال در وزن گیری شیرخوار شود ، پزشک فوق تخصص گوارش کودکان در مورد بررسی و راهنمایی های لازم ، تصمیم گیری خواهد نمود .
3) تشخیص پروکتوکولیت آلرژیک بر اساس شرح حال و یافته های بالینی است و نیازی به انجام تست های تشخیصی آزمایشگاهی مانند Rast test و تست های پوستی ندارد .
4) اگر خون در مدفوع شیرخوار، اندک و حتی اگر مکرر هم باشد ولی سایر جنبه های شرح حال و بالینی نرمال است آن را نادیده بگیرید و صبر کنید.
5) در صورت افزایش رگه خون در مدفوع شیرخوار ، ابتدا فقط مصرف شیرگاو را حداقل به مدت دو هفته از رژیم غذایی مادر حذف کنید .

• اگر پس از این مدت بهبودی حاصل نشد سایر فرآورده های شیرگاو را نیز حداقل به مدت دو هفته قطع کنید . مادر را به شیردادن تشویق و بر تأمین نیازهای غذایی مادر اعم از انرژی ، کلسیم و غیره که به دلیل قطع لبنیات گاوی از آن ها محروم می شود تأکید نمایید ولی توصیه کنید اگر به شیر شتر ، بز یا گوسفند دسترسی دارد از آن ها استفاده نماید .
• اگر پس از چهار هفته فوق در وضع شیرخوار بهبودی حاصل شد ، رعایت رژیم غذایی مادر باید تا 9 ماهگی شیرخوار ادامه پیدا کند .
پس از 9 ماهگی شیرخوار ، اگر شیرخوار مشکلی نداشت مادر می تواند به تدریج ، اول از فرآورده های لبنی گاو مثلا" ماست حدود یک قاشق غذاخوری استفاده کند ، اگر نشانه ای در شیرخوار مشاهده نشد ، به تدریج مقدار آن را افزایش دهد تا پس از یک هفته به یک لیوان ماست برسد و سپس مصرف شیرگاو را از مقدار 15 میلی لیتر شروع کند و ظرف یک هفته به یک لیوان برساند .
(بدیهی است که غذای کمکی شیرخوار از پایان شش ماهگی با رعایت حذف شیرگاو و فرآورده های آن شروع خواهد شد ).
• اگر پس از چهار هفته فوق در وضع شیرخوار بهبودی حاصل نشد به متخصصین مربوطه ( فوق تخصص های گوارشی کودکان یا آلرژی ایمونولوژیست ) ارجاع دهید .
6) در صورت بروز سایر علائم اتوپی ( کهیر یا اگزما یا خس خس سینه ) نیز محدودیت غذایی مادر ابتدا فقط حذف مصرف شیرگاو به مدت 7 روز است .
• اگر بعد از 7 روز در وضع شیرخوار بهبودی حاصل شد برای اثبات تشخیص ، مجددا" مصرف شیر را برای مادر شروع کنید ، در صورت بروز علائم ، تشخیص آلرژی قطعی است و حذف لبنیات را حداقل به مدت شش ماه در رژیم غذایی مادر و شیرخوار توصیه نمائید .
• اگر بعد از 7 روز ، در وضع شیرخوار بهبودی حاصل نشد سایر فرآورده های لبنی را نیز به مدت یک هفته از رژیم مادر حذف کنید .
• اگر بعد از دو هفته فوق بهبودی در وضع شیرخوار حاصل نشد برای ارزیابی سایر علل آلرژی ، شیرخوار را به همکاران فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی ارجاع دهید .
7) بدیهی است در صورت سابقه آنافیلاکسی ، علائم پوستی همزمان با حداقل یک علامت سیستمیک دیگر مانند خس خس سینه ، سرفه ، آبریزش بینی ، استفراغ و.... شیرخوار باید فورا" به سطوح بالاتر ( فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی) ارجاع داده شود .

توجه :
یادآوری می شود که بهترین روش پیشگیری از بروز آلرژی در شیرخواران ، تغذیه انحصاری شیرخوار با شیرمادر است ولی در شیرخوارانی که از شیرمادر محروم و با فرمولا تغذیه می شوند و سابقه اتوپی ثابت شده به شیرگاو در والدین یا یکی از والدین و یک فرزند دیگر وجود دارد برای پیشگیری از بروز آلرژی شیرهای (Partialy Hydrolysed protein (HA  و برای درمان آلرژی، شیرهای Extensively Hydrolysed Protein را توصیه نمائید . استفاده از شیرهای آمینواسید محدود به موارد مقاوم به درمان های فوق و یا سوء تغذیه ناشی از آلرژی است.

 

دستورکار(پروتکل) آلرژی غذایی شیرخوارانی که با شیرمادر تغذیه می شوند (تهیه شده در بهار1397)