ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

چند نکته مهم برای اطلاع مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند

دکتر خلیل فریور - متخصص کودکان، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد  

 طغیان اشتها علاوه بر 10 تا 14 روزگی، در 6 هفتگی و 12 هفتگی نیز اتفاق می افتد و مادر باید با توجه به این مطلب ، تکرر درخواست شیرخوار را به حساب کم شیری خود نگذارد بلکه تغذیه انحصاری با شیرمادر و مکیدن بیشتر پستان، خود موجب افزایش شیرمادر می شود. 

در ویزیت دو ماهگی برخی مادران اظهار می دارند که خواب شیرخوار به ویژه در شب کوتاه مدت و به دلیل درخواست شبانه شیر است و تصور می کنند که باید از شیر یا غذای کمکی استفاده کنند.  مادران را باید قانع کرد که خواب ، یک امر تکاملی است و خواب طولانی تر بعد از 3_2 ماهگی خواهد بود و نیازی به شیر یا غذای کمکی نیست. 

 

در ویزیت چهارماهگی برخی از مادران نگران نگرفتن پستان و یا کوتاه مدت شیرخوردن شیرخوارشان هستند باید گفت علت آن ، توجه کودک به اطراف و تکامل اوست لذا بهتر است در محیط آرام در سکوت و بیشتر شب ها به فرزندشان شیر بدهند. کوتاه مدت شیرخوردن نیز معمولاً به علت کسب مهارت است و از سه ماهگی به بعد طی 4 تا 7 دقیقه ، شیرخوار با مکیدن های قوی، ممکن است نیازش را به شیرخوردن برطرف نماید. 

از شش ماهگی، آب ریزش دهان و بردن هر چیز به دهان و گاز گرفتن آن، حتی گاز گرفتن پستان  ممکن است اتفاق بیفتد که بیشتر مربوط به رویش دندان های شیری است . توصیه ای که در این مورد  به مادران می کنیم آن است که چون شیرخوار نمی تواند همزمان، هم بمکد و هم گاز بگیرد اگر در پایان شیرخوردن گاز می گیرد ، باید زبانش را عقب ببرد و مکث کند بعد گاز بگیرد که دراین مرحله مادر باید متوجه و آماده باشد و انگشتش را از بین لثه های شیرخوار به داخل دهان برده و با گفتن گاز نگیر ، پستان را از دهان او خارج نماید. 

اگر شیرخوار در ابتدای شیرخوردن گاز می گیرد ، مادر می تواند شیئی خنک (دندان گیر) را در دهان او بگذارد و بگوید این برای گاز گرفتن است تا با خنک شدن لثه ، دیگر شیرخوار تمایلی به گاز گرفتن پستان نداشته باشد. 

در 7-4 ماهگی ممکن است شیرخوار به طور ناگهانی از گرفتن پستان امتناع کند که دلیل آن ممکن است عفونت دستگاه تنفسی، عفونت گوش، درد ناشی از دندان درآوردن، استفاده از بطری شیر، بوی صابون، بوی عطر یا اسپری های خوشبوکننده بدن، استرس مادر و یا کم شیری باشد. در این شرایط ضمن مشاهده نحوه شیرخوردن و شیردادن و گرفتن شرح حال دقیق، اگر علت آن شناخته شد  با رفع علت و اگرنشد شیردادن را می توان در حالت خواب آلودگی شیرخوار، ادامه داد و اگر چنانچه در این کار هم موفقیت به دست نیامد، مادر می تواند شیرش را بدوشد و آن را با فنجان یا لیوان (تا رفع مشکل) به شیرخوار بدهد.