ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

فعالیت های انجمن

     كودكان، انسان هائي کوچک، ظريف، شكننده و آسيب پذيرند. در عين حال اين موجودات دوست داشتني،اميد خانواده ها،سرمايه هاي جامعه وآينده سازان كشور محسوب مي شوند لذا بايد ضمن حفظ و حراست از آنان در مقابل همه مخاطرات، از حد اعلاي سلامت همه جانبه و بيشترين ميزان دانش و توانمندي علمي برخوردارشان ساخت. زندگي كودك بايد با بارداری خواسته و برنامه ريزي شده مادر شروع شود. اگر تغذيه سالم و مراقبت هاي مطلوب مادر در دوران بارداري با اجتناب از هرگونه تنش، اضطراب، افسردگي، مصرف دخانيات و مواد اعتيادآور و مضر همراه باشد، مادر و جنين در نهایت سلامت خواهند بود و آن گاه انجام زايماني ايمن می تواند پر مخاطره ترين لحظات و دقايق زندگي هر انسان يعني تولد را مدیریت کرده و نوزادي سالم و با استعدادهاي گسترده تحويل خانواده و جامعه نماید. نوزادي كه تا لحظاتي قبل به طوركامل وابسته به مادر بود حالا بايد بتواند به سرعت به خود و حمايت هاي محيط متكي باشد. والدين، جامعه و كارشناسان، صاحب نظران و عالمان علوم سلامت بايد تلاش و كمك كنند تا اين موجود به ظاهر كم توان از حد اعلاي استعدادهاي عظيم و درخشان خدادادي براي رسيدن به مقام خليفه الهي بهره ببرد.

از اين رو اگر به محض تولد، تغذيه نوزاد با شيرمادر كه مناسب ترين ماده مغذي و حيات بخش و ضامن رشد، بقاء و تكامل كودكان است شروع شود كودك علاوه بر بهره بردن ازبهترين ماده غذايي، از مزاياي عاطفي - رواني و خواص ضدعفوني و ضدآلرژي شيرمادر نيز بهره برده، از رشد، تكامل و ضريب هوشي بالاتري هم برخوردار مي شود. تغذيه با شيرمادر ميزان مرگ و مير كودكان زير پنج سال و زير يك سال، به ويژه مرگ و مير نوزادان را كاهش مي دهد. عليرغم تكنولوژي پيچيده پزشكي و امكانات موجود در بخش هاي مراقبت ويژه نوزادان، تغذيه با شيرمادر مؤثرترين عامل كاهش مرگ و مير نوزادان است.

ابعاد مختلف مزاياي تغذيه شيرخواران با شيرمادر براي نوزاد و شيرخوار، مادر، خانواده و جامعه جمعي از اساتيد برجسته و زبده کشور در زمينه طب کودکان و تغذيه را بر آن داشت که در سال 1375 به منظور افزايش سطح آگاهي مردم نسبت به اين مائده الهي، گرد هم آمده و انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر جمهوری اسلامی ایران را تأسيس نمايند تا با ياري و همراهي همکاران دلسوز و علاقمند خود به فرهنگ سازي در زمينه اهميت و مزاياي تغذيه شيرخواران با شيرمادر در اقشار مختلف جامعه بپردازند و با تصورات غلطي که در رابطه با ارجحيت مصرف شيرهاي مصنوعي (شيرخشک) نسبت به شيرمادر وجود داشت به مقابله برخيزند. اين انجمن هنگاهي شروع به کار کرد که تبليغات گوناگون و عوام فريبانه انواع شرکت هاي وارد و توزيع کننده شيرهاي مصنوعي که آشکارا قوانين بين المللي ترويج تغذيه با شيرمادر را نقض مي کردند، آمار تغذيه با شيرمادر را به نحو تأسف انگيزي          تحت الشعاع قرار داده بود.
آقايان دکتر سيد عليرضا مرندي، دکتر غلامرضا خاتمي، دکتر محمدعلي نيلفروشان و خانم ها دکتر مينودخت فروزاني و دکتر ناهيد عزالدين زنجاني به هنگام تأسیس انجمن و تدوين اساسنامه آن، انجام فعاليت هاي مختلف آموزشي، انتشاراتي و مشاوره اي را از اهداف اصلی آن برشمردند و در طي سال های فعالیت انجمن (1375 تا 1397) با حمايت و همکاري اعضاء محترم هيئت مديره و هيئت امناء همچنين تلاش صادقانه كارمندان انجمن، فعاليت هاي گسترده اي در زمينه ارتقاء سطح دانش و عملکرد جامعه اعم از پزشکان متخصص و عمومی، حرف وابسته پزشکي، رابطين بهداشت، مربيان مهدکودک ها و خانواده ها انجام داده است که مي توان به موارد زير اشاره نمود:


1- فعالیت های آموزشی
• شرکت و سخنراني در برنامه هاي مدون و غير مدون بازآموزي اعم از همايش ها، کنگره ها يا سمينارهايي که توسط مراکز دانشگاهي يا انجمن هاي علمي برگزار مي شد.
• تدريس در کارگاه هاي آموزشي "ترويج تغذيه با شيرمادر" که براي دستیاران کودکان در برخي بيمارستان ها برگزار مي گردید.
• برگزاري دوره هاي آموزشي 2 تا 4 روزه همراه با ارائه امتياز بازآموزي براي پزشکان، پرستاران و ماماهاي بيمارستان هاي دولتي و خصوصي تهران و شهرستان هاي داوطلب همچنين کارشناسان مراکز بهداشتي، درماني.
• برگزاري کنگره ملي سه روزه "سلامت مادر و کودک و شيرمادر" در اسفند ماه سال 1389
• برگزاري دوره هاي 2 تا 3 روزه براي آموزش و ارتقاء عملکرد مربيان مهدکودک ها
• برگزاري دوره هاي آموزشي 3 تا 4 روزه براي مادران باردار و همسرانشان
• برگزاري دوره هاي آموزشي 3 روزه براي رابطين بهداشت به عنوان گروه حامي مادران


2- فعالیت های انتشاراتی
• تهيه مطالب كتاب مجموعه آموزشي ترويج تغذيه با شيرمادر به منظور استفاده اساتيد جهت سخنراني در سمينارها و کارگاه هاي آموزشي و چاپ این مجموعه باارزش توسط یونیسف
• تهيه و چاپ كتاب:
1- تغذيه مادر در دوران بارداري
2- شيرمادر و تغذیه شیرخوار
3- تغذيه شيرخواران از 6 تا 12 ماهگي ( به عنوان کتاب رفرنس دانشگاهي مورد مطالعه دستياران و دانشجويان پزشکي، مامايي و پرستاري است).
4- تغذيه در سال دوم زندگي
5- راهي به سوي رشد و تغذيه بهتر کودک
6- اصول و روش هاي کاربردي در فرزندپروري 1 و 2
7- مشاوره شيردهي جهت استفاده همكاران عزيز در كلينيك هاي مشاوره شيردهي
• فصلنامه شيرمادر با مطالب متنوع، به روز و کاربردي که راهنماي مناسبي براي مادراني است که کودک شيرخوار دارند.
• تهيه مقالات آموزشي در زمينه شيرمادر و چاپ آنها در مجلات و روزنامه هاي مختلف


3- فعالیت های مشاوره ای
با انجام مشاوره تلفنی با مادران داراي فرزند شيرخوار که در مورد شيردادن خود و يا در زمينه تغذيه شيرخوار، سؤال يا مشکلي داشتند، به پرسش هاي مادران پاسخ داده ميشد. در برخي موارد که رفع مشکلات شيردهي نياز به مشاوره حضوري داشت مانند امتناع شيرخوار از گرفتن پستان مادر، افت وزن یا وزن گیری نامناسب شیرخوار يا شکاف کام يا لب او و يا به هر دليل ديگري که متخصص محترم کودکان لازم مي دانست که مادر مشاوره شود، به انجمن معرفي و به طور حضوري مشاوره مي شدند.


4- سایر فعالیت ها
• همکاري با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي
- شرکت در جلسات: کميته سياستگذاري، کميته کشوري ترويج تغذيه با شيرمادر، جلسات مربوط به احداث کلينيک هاي مشاوره شيردهي و تهيه کوريکولوم آموزشي، جلسات متعدد مربوط به بازنگري و اصلاح برخي مواد قانون ترويج تغذيه با شيرمادر.
- همکاري با دفتر بهبود تغذيه و تهيه مطالب آموزشي در زمينه تغذيه با شيرمادر، تغذيه تکميلي و تغذيه کودکان 2 تا 6 سال براي کتاب بهبود رشد و تغذيه کودکان
- مطالعه و اصلاح برخي بروشورهاي اطلاع رساني شرکت هاي توليد و توزيع کننده شيرمصنوعي
- پيگيري انواع تخلفات اين شرکت ها
- همکاري در برنامه ريزي و سخنراني روز جهاني شيرمادر
• همکاري با سازمان غذا و دارو
- اقدام در زمينه تهيه مجموعه آموزشي براي اطلاع پزشکان عمومي از شيرهاي مصنوعي موجود در بازار ايران
- شرکت در جلسات مربوط به چاره انديشي در مورد چگونگي برخورد با ورود انواع مختلف شيرهاي مصنوعي و مکمل هاي املاح و ويتامين در بازار ايران
- انعکاس تخلفات برخي از شرکت هاي توليد ، توزيع و واردکننده شيرمصنوعي به سازمان.
• همکاري با مرکز تحقيقات شيرمادر
- امضاء تفاهم نامه و برگزاري دوره هاي آموزشي با عنوان "پژوهش در آموزش "
• همکاري با دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي تهران
- امضاء تفاهم نامه و برگزاري دوره هاي آموزشي سه روزه در دانشکده پرستاري و مامايي
• همکاري با جهاد دانشگاهي دانشگاه علوم پزشکي تهران
شرکت در جلسات متعدد برنامه ريزي جهت برگزاري کنگره سلامت خانواده و ايراد سخنراني در پانل ها و کارگاه هاي آموزشي آن

 

     خوشبختانه انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر در طي سال هاي فعالیت خود عليرغم مشکلاتي که کم و بيش با آنها روبرو بود توانست فعاليت هاي گسترده اي انجام داده و گام هاي مؤثري در زمينه احيای اين سنت الهي برداشت و با افتخار، در راه رسيدن به اهداف والاي خود        نه تنها دست از تلاش هاي مستمر برنداشت بلکه همواره در انديشه گسترش آن در زمينه هاي مختلف بوده و براي حفظ و ارتقای سطح سلامت مادران و کودکان ايراني از هيچ کوششي فروگذار نکرد و به دلیل برخی مشکلات اداری از جمله بایگانی نمودن مدارک انتخابات مربوط به مجمع عمومی سال 95 و پایان یافتن تاریخ مجوز فعالیت انجمن از نیروی انتظامی کشور، در تاریخ 1397/8/7 کلیه فعالیت های خود را به انجمن علمی ترویج تغذیه با شیرمادر ایران واگذار نمود.