ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

فعالیت های انجمن

 

     كودكان، انسان هائي ظريف، شكننده و آسيب پذيرند درعين حال اين موجودات     دوست داشتني، اميد خانواده ها، سرمايه هاي جامعه و آينده سازان كشور محسوب          مي شوند لذا بايد ضمن حفظ و حراست از آنان در مقابل همه مخاطرات، از حد اعلاي سلامت همه جانبه و بيشترين ميزان دانش و توانمندي علمي برخوردارشان ساخت. زندگي كودك بايد با حاملگي خواسته و برنامه ريزي شده مادر شروع شود. تغذيه سالم و مراقبت هاي مطلوب مادر در دوران بارداري بايد با اجتناب از هرگونه تنش، اضطراب، افسردگي، مصرف دخانيات و مواد اعتيادآور و مضر توأم باشد تا مادر و جنين در اوج سلامت باشند و آن گاه با انجام زايماني ايمن بتوان پر مخاطره ترين لحظات و دقايق زندگي هر انسان يعني تولد را پشت سر گذارد و نوزادي سالم و با استعدادهاي گسترده تحويل خانواده و جامعه نمود. نوزادي كه تا لحظاتي قبل به طوركامل وابسته به مادر بود حالا بايد بتواند به سرعت به خود و حمايت هاي محيطي متكي باشد. والدين، جامعه و كارشناسان، صاحب نظران و عالمان علوم سلامت بايد تلاش و كمك كنند تا اين مخلوق به ظاهر كم توان از حد اعلاي استعدادهاي عظيم و درخشان خدادادي براي رسيدن به مقام خليفه الهي بهره ببرد و از اين رو به محض تولد، تغذيه نوزاد با شيرمادر كه مناسب ترين ماده مغذي و حيات بخش و نيز از استراتژي هاي عمده رشد، بقاء و تكامل كودكان است شروع شود. از اين طريق، كودك علاوه بر بهره بردن از بهترين ماده غذايي، از مزاياي عاطفي - رواني و خواص ضدعفوني و ضدآلرژي شيرمادر نيز بهره برده، از رشد، تكامل و ضريب هوشي بالاتري هم برخوردار مي شود. تغذيه با شيرمادر ميزان مرگ و مير كودكان زير پنج سال و زير يك سال، به ويژه مرگ و مير نوزادان را كاهش مي دهد. عليرغم تكنولوژي پيچيده پزشكي و امكانات موجود در بخش هاي مراقبت ويژه نوزادان، تغذيه با شيرمادر مؤثرترين عامل كاهش مرگ و مير نوزادان است.


     ابعاد مختلف مزاياي تغذيه شيرخواران با شيرمادر براي نوزاد و شيرخوار، مادر، خانواده و جامعه جمعي از اساتيد برجسته و زبده کشور در زمينه طب کودکان و تغذيه را بر آن داشت که در سال 1375 به منظور افزايش سطح آگاهي مردم نسبت به اين مائده الهي، گرد هم آمده و انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر را تأسيس نمايند تا با ياري و همراهي همکاران دلسوز و علاقمند خود به فرهنگ سازي در زمينه اهميت و مزاياي تغذيه شيرخواران با شيرمادر در اقشار مختلف جامعه بپردازند و با تصورات غلطي که در رابطه با ارجحيت مصرف شيرهاي مصنوعي (شيرخشک) نسبت به شيرمادر وجود داشت به مقابله برخيزند. اين انجمن هنگاهي شروع به کار کرد که تبليغات گوناگون و عوام فريبانه انواع شرکت هاي وارد و توزيع کننده شيرهاي مصنوعي که آشکارا قوانين بين المللي ترويج تغذيه با شيرمادر را نقض مي کردند، آمار تغذيه با شيرمادر را به نحو تأسف انگيزي تحت الشعاع قرار داده بود.


آقايان دکتر سيد عليرضا مرندي، دکتر غلامرضا خاتمي، دکتر محمدعلي نيلفروشان و خانم ها دکتر مينودخت فروزاني و دکتر ناهيد عزالدين زنجاني به هنگام تدوين اساسنامه انجمن، انجام فعاليت هاي مختلف آموزشي، انتشاراتي و مشاوره اي را از اهداف تأسيس آن برشمردند و در طي سال های گذشته با حمايت و همکاري اعضاء محترم هيئت مديره و هيئت امناء همچنين تلاش صادقانه كارمندان انجمن، فعاليت هاي گسترده اي در زمينه ارتقاء سطح دانش و عملکرد جامعه اعم از پزشکان، حرف وابسته پزشکي، رابطين بهداشت، مربيان مهدکودک ها و خانواده ها انجام گرفته که مي توان به موارد زير اشاره نمود:


1- فعالیت های آموزشی
• شرکت و سخنراني در برنامه هاي مدون و غير مدون بازآموزي اعم از همايش ها، کنگره ها  يا سمينارهايي که توسط مراکز دانشگاهي يا انجمن هاي علمي برگزار مي شود.
• تدريس در کارگاه هاي آموزشي "ترويج تغذيه با شيرمادر" که براي رزيدنت هاي کودکان در برخي بيمارستان ها برگزار مي گردد.
• برگزاري دوره هاي آموزشي 2 تا 4 روزه همراه با ارائه امتياز بازآموزي براي پزشکان، پرستاران و ماماهاي بيمارستان هاي دولتي و خصوصي تهران و شهرستان هاي داوطلب همچنين کارشناسان مراکز بهداشتي، درماني.
• برگزاري کنگره ملي سه روزه "سلامت مادر و کودک و شيرمادر" در اسفند ماه سال 1389
• برگزاري دوره هاي 2 تا 3 روزه براي آموزش و ارتقاء عملکرد مربيان مهدکودک ها
اهميت و مزاياي تغذيه شيرخواران با شيرمادر در تأمين سلامت کودکان که آينده سازان اين کشور هستند به تفصيل براي اين گروه از عزيزان بيان و نحوه نگهداري شير دوشيده شده مادران و تغذيه شيرخوار با شير دوشيده شده از طريق قاشق و فنجان، به مربيان آموزش داده مي شود.
• برگزاري دوره هاي آموزشي 3 تا 4 روزه براي مادران باردار و همسرانشان
بديهي است بالا بردن سطح دانش والدين نسبت به اهميت تغذيه شيرخوارشان با شيرمادر در ايجاد انگيزه شيردهي و بالا بردن ميزان موفقيت شيردهي مادران همچنين کاهش مشکلات دوران شيردهي نقش بسزايي دارد لذا انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر، برگزاري اين دوره هاي آموزشي را يکي از وظايف مهم اجرايي خود مي داند .

• برگزاری دوره های کوتاه مدت حرفه ای "تربیت مشاور شیردهی" جهت گروه پزشکی و پیراپزشکی


2- فعالیت های انتشاراتی
• تهيه مطالب كتاب مجموعه آموزشي ترويج تغذيه با شيرمادر به منظور استفاده اساتيد جهت سخنراني در سمينارها و کارگاه هاي آموزشي.
• تهيه و چاپ كتاب:
1- تغذيه مادر در دوران بارداري
2- شيرمادر (در اسفندماه 95 بر اساس آخرين رفرنس ها مورد تجديد نظر قرار گرفته و مورد استفاده مادران عزيز و پزشكان ارجمند است).
3- تغذيه شيرخواران از 6 تا 12 ماهگي ( به عنوان کتاب رفرنس دانشگاهي مورد مطالعه دستياران و دانشجويان پزشکي، مامايي و پرستاري است).
4- تغذيه در سال دوم زندگي
5- راهي به سوي رشد و تغذيه بهتر کودک
6- اصول و روش هاي کاربردي در فرزندپروري
7- مشاوره شيردهي جهت استفاده همكاران عزيز در كلينيك هاي مشاوره شيردهي
• فصلنامه شيرمادر با مطالب متنوع، به روز و کاربردي که راهنماي مناسبي براي مادراني است که کودک شيرخوار دارند.
• تهيه مقالات آموزشي در زمينه شيرمادر و چاپ آنها در مجلات و روزنامه هاي مختلف


3- فعالیت های مشاوره ای
با انجام مشاوره تلفني با مادران داراي فرزند شيرخوار که در مورد شيردادن خود و يا در زمينه تغذيه شيرخوار، سؤال يا مشکلي دارند، به پرسش هاي مادران پاسخ داده مي شود. در برخي موارد رفع مشکلات شيردهي نياز به مشاوره حضوري دارد مانند مواردي که شيرخوار پستان مادر را نمي گيرد يا دچار افت وزن شده يا شکاف کام يا لب دارد و مهم تر از همه مادراني که به دلايلي براي مدتي به فرزند خود شير نداده اند و حجم شيرشان کاهش يافته است و مايلند شيردهي مجدد داشته باشند يا خانم هایی که شيرخواري را به فرزندخواندگي پذيرفته اند (ايجاد شير) و يا به هر دليل ديگري که متخصص محترم کودکان لازم مي داند که مادر مشاوره شود، به انجمن معرفي و به صورت حضوري مشاوره مي شوند.

* ایجاد شیر 

منظور از عبارت ایجاد شیردهی فرآیند تولید شیر بدون حاملگی و زایمان است. مادرانی که فرزندخوانده می پذیرند و یا از رحم فرد دیگری برای پرورش جنین خود استفاده میکند (رحم میزبان) قادرند به بدن خود پیام تولید شیر را برسانند. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد شامل روش های القای غیردارویی و القای دارویی. بدین ترتیب این گونه مادران می توانند بخشی از شیر مورد نیاز برای تغذیه و رشد شیرخوار خود را فراهم نموده و پیوند عاطفی قوی تر با فرزند خود برقرار کنند . 

* برقراری مجدد تولید شیر 

برخی از مادران که خود باردار بوده و شیردهی را شروع کرده اند ولی به دلایلی موفق به تداوم آن نشده اند ممکن است به مرور زمان دوباره انگیزه شیردادن به شیرخوار خود را پیدا کنند در این موارد با تجویز و مشاوره شیردهی می توان تولید مجدد شیر را برقرار کرد .

اصول ایجاد شیردهی و برقراری مجدد شیردهی 


4- سایر فعالیت ها
• همکاري با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
- شرکت در جلسات: کميته سياستگذاري، کميته کشوري ترويج تغذيه با شيرمادر، جلسات مربوط به احداث کلينيک هاي مشاوره شيردهي و تهيه کوريکولوم آموزشي، جلسات متعدد مربوط به بازنگري و اصلاح برخي مواد قانون ترويج تغذيه با شيرمادر.
- همکاري با دفتر بهبود تغذيه و تهيه مطالب آموزشي در زمينه تغذيه با شيرمادر، تغذيه تکميلي و تغذيه کودکان 2 تا 6 سال براي کتاب بهبود رشد و تغذيه کودکان
- مطالعه و اصلاح برخي بروشورهاي اطلاع رساني شرکت هاي توليد و توزيع کننده شيرمصنوعي
- پيگيري انواع تخلفات اين شرکت ها
- همکاري در برنامه ريزي و سخنراني روز جهاني شيرمادر
• همکاري با سازمان غذا و دارو
- اقدام در زمينه تهيه مجموعه آموزشي براي اطلاع پزشکان عمومي از شيرهاي مصنوعي موجود در بازار ايران
- شرکت در جلسات مربوط به چاره انديشي در مورد چگونگي برخورد با ورود انواع مختلف شيرهاي مصنوعي و مکمل هاي املاح و ويتامين در بازار ايران
- انعکاس تخلفات برخي از شرکت هاي توليد ، توزيع و وارد کننده شيرمصنوعي به سازمان
• همکاري با مرکز تحقيقات شيرمادر
- امضاء تفاهم نامه و برگزاري دوره هاي آموزشي با عنوان "پژوهش در آموزش "
• همکاري با دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي تهران
- امضاء تفاهم نامه و برگزاري دوره هاي آموزشي سه روزه در دانشکده پرستاري و مامايي
• همکاري با جهاد دانشگاهي دانشگاه علوم پزشکي تهران
- شرکت در جلسات متعدد برنامه ريزي جهت برگزاري کنگره سلامت خانواده و ايراد سخنراني در پانل ها و کارگاه هاي آموزشي آن
   

خوشبختانه انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر در طي سال هاي گذشته عليرغم مشکلاتي که کم و بيش با آنها روبروست توانسته است فعاليت هاي گسترده اي انجام داده و گام هاي مؤثري در زمينه احيای اين سنت الهي بردارد و افتخار مي کند که در راه رسيدن به اهداف والاي خود نه تنها دست از تلاش هاي مستمر برنمي دارد بلکه همواره در انديشه گسترش آن در زمينه هاي مختلف بوده و براي حفظ و ارتقای سطح سلامت مادران و کودکان ايراني از هيچ کوششي فروگذار نمي نمايد.