ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

8) من تلاش كردم به فرزند اولم ، خودم شير بدهم اما نتوانستم شيركافي توليدكنم چگونه مي توانم از اين اتفاق جلوگيري كنم ؟

تقريبا" هر مادري مي تواند شيركافي براي تغذيه كودكش توليد كند . در بعضي زنان تعداد سلول هاي شيرساز محدود است كه تعداد اين مادران بسيار كم اند . هنگامي توليد شيرمادر يا وزن گرفتن شيرخوار كافي نيست كه اطلاعات مادر بسيار كم يا نادرست است و يا از حمايت هاي كافي برخوردار نيست . توصيه هاي زير به شما كمك مي كند كه شيركافي توليد نمائيد.
هر زمان كه كودكتان گرسنه و يا بي قرار به نظر مي رسد به او شير دهيد درطول هفته هاي اول تولد حداقل 8 تا 12 مرتبه در 24 ساعت او را شير بدهيد يعني هر 1 تا 3ساعت در طول روز و هر 2_3 ساعت در شب .
بعضي اوقات نوزاد خواب آلود براي خوردن مقدار كافي شير بيدار نمي شود و يا تقاضا نمي كند بنابراين در طول 4 هفته اول تولد نوزاد را روز و شب در كنار خودتان نگه داريد و مراقب نشانه هاي گرسنگي يا خواب سبك او مانند لوليدن ، جويدن لب، مكيدن انگشت ، خميازه كشيدن يا سرفه كردن بوده و در اين زمان ها پستان خود را در دهان او بگذاريد .
تا زماني كه كودكتان تمايل به نوشيدن شير از يكي از پستان هايتان را دارد از همان پستان به او شير دهيد قبل از اين كه به پستان ديگر بگذاريد . اگر فرزندتان هنگام شيرخوردن به خواب رفت و هنوز اولين پستان سفت و پرشير است ، مكيدن را متوقف كنيد اجازه بدهيد آروغ بزند ، او را بيدار كنيد و باز به همان پستان بگذاريد تا پستان در حد امكان تخليه شود و شير بيشتري توليد كند و شيرخوار هم از قسمت انتهايي شير كه چرب و پر انرژي است بهره مند گردد . در هر دفعه شيردادن بهتر است از هر دو پستان شير بدهيد . ولي اگر نوزادتان با شير يك پستان شما سير و راضي مي شود نگران نباشيد . به خاطر داشته باشيد كه هر پستان مي تواند يك وعده غذاي كامل را فراهم كند . نكته مهم تر آن است كه شيردادن به شكل كامل از يك پستان بهتر از شيردادن ناكامل از هر دو پستان است .در اين صورت در نوبت بعد شيردادن را از پستاني كه دفعه قبل مكيده نشده است شروع كنيد.
از دادن آب يا شير مصنوعي اجتناب كنيد . زيرا اين جايگزين ها مي توانند الگوي مكيدن شيرخوار را تغييرداده ، موجب سردرگمي او و كم شدن توليد شير و بيماري او شود .
• و اما شما مادر عزيز مايعات را به مقداري بنوشيد كه تشنگي شما را رفع كند . آب و آب ميوه هاي شيرين شده طبيعي توصيه مي شوند . لازم نيست زياد شير بنوشيد تا شير بسازيد . مادراني كه شير زياد مي نوشند و يا محصولات شيري زياد مي خورند ممكن است موجب بي قراري شيرخوارشان شود .
• يك رژيم غذايي متعادل براي خودتان فراهم كنيد .اما رژيم لاغري نگيريد . شير دادن شما بهترين رژيم براي از دست دادن اضافي شما است .
• زياد استراحت كنيد سعي كنيد هنگامي كه شيرخوارتان چرت مي زند شما هم چرت بزنيد وقتي مشكلي برايتان پيش آمد از افرادي كه به آن ها اطمينان داريد كمك بگيريد .