ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

1) چگونه می توانم تشخیص بدهم که شیر من برای تغذیه شیرخوارم کافی است؟

بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیرمادر در درجه اول وزن کردن شیرخوار و رسم منحنی رشد اوست . بنابراین مادر باید از پزشک و یا کارکنان بهداشتی درمانی بخواهد که در هر بار مراجعه، منحنی رشد فرزندش را روی کارت رشد او ترسیم کنند.
اصولا نوزادان 2 تا 4 روز اول پس از تولد مقداری از وزن خود را از دست می دهند ( 3 تا 8% یا کمتر ) .
نوزادانی که خوب شیر می خورند و شیرمادر که معمولاً بعد از روز پنجم کاملاً جاری شده است، از روز پنجم به بعد وزن می گیرند که معمولاً بین 15-30 گرم درروز است و معمولاً در 10 تا 14 روزگی ( حداکثر 3 هفتگی ) به وزن تولد خود و حتی بالاتر هم می رسند.

بیشترین وزن را شیرخواردر 3 ماه اول عمر به دست می آورد که تقریباً هر هفته 150-210 گرم است یعنی حدود 600 تا 840 گرم در ماه و سپس به تدریج آهنگ وزن گرفتن آهسته تر می شود.
بعضی شیرخواران ممکن است در طول یک هفته آهسته تر وزن بگیرند ولی در هفته های بعد آن را جبران کنند بنابراین وزن گیری ماهانه مهم است .
در درجه بعد میزان دفع ادرار و مدفوع شیرخواراست که از روی تعداد کهنه یا پوشک خیس شیرخوار قابل بررسی است . به طور کلی نوزاد:
   -  روز اول تولد حداقل یک بار یا بیشتر دفع ادرار و یک بار یا بیشتر دفع مدفوع باید داشته باشد .
   - روز دوم دو تا سه بار یا بیشتر دفع ادرار و دو بار یا بیشتر دفع مدفوع باید داشته باشد .
   - روز سوم حداقل سه بار و معمولاً 4 تا 6 بار دفع ادرار و سه بار یا بیشتر دفع مدفوع باید داشته باشد .
   - از روز چهارم دفعات ادرار در روز 6_4 بار و دفع مدفوع چهار بار یا بیشتر دفع مدفوع دارد .
  - از روز پنجم به بعد 8_ 6 با ر دفع ادرار و 4 بار یا بیشتر دفع مدفوع دارد تا 8 بار. یعنی نوزادان حتی با هر بار شیر خوردن ممکن است دفع مدفوع داشته باشند.

از یک ماهگی به بعد این دفعات دفع مدفوع کمترمی شود و حتی هر چند روز ممکن است یک بار ولی اجابت مزاج نرم و حجیم داشته باشند بدون این که مشکلی داشته باشند.